Опубліковано: 02.07.2017

Оновлено: 18.03.2020

390 min

20.12.2016 року в Україні був прийнятий Закон №1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо поліпшення інвестиційного клімату», норми якого набули чинності 01.01.2017. Зміни торкнулися статті 39 Податкового кодексу, яка регламентує порядок застосування ТЦУ (трансфертного ціноутворення). Автори змін упевнені, що нововведення посилять контроль, виключать розбіжності між бізнесменами та контролюючими органами і спростять їм життя, а також виведуть з-під контролю середній бізнес. Що ж саме змінилося?

Оновлення поняття контрольовані операції

З дня набрання чинності змінами в законну силу операції стали визнаватися контрольованими в тому випадку, якщо здійснюються компанією, чий дохід становить 150 мільйонів гривень і вище (до 1-го січня 2017 го року ця межа становила 50 мільйонів). Крім того, з 5 до 10 мільйонів гривень збільшився обсяг операцій, які проводяться з одним контрагентом і, відповідно, підпадають під контроль в сфері ТЦУ. Ці зміни можна назвати позитивними: вони хороші для маленьких підприємств, обсяг угод для яких через зростання курсу валют і девальвації гривні постійно збільшується, а також для податкової, яка ставить за мету ТЦУ-контролю для «істотних» операцій. Цілком зрозуміло, що для незначних обсягів операцій у податківців найчастіше банально бракує ресурсів.

Одночасно з цим нововведення розширили і коло контрагентів-учасників операцій, які підпадають під контроль. Відтепер в це коло включені не тільки пов’язані особи і компанії з реєстрацією в низькоподаткових юрисдикціях, а й нерезиденти, які, завдяки своїй організаційно-правовій формі, мають право на невиплату корпоративного податку. Перелік цих форм буде окремо затверджувати Кабінет міністрів.

Auditor Laptop 1 1024x683
64 2

Зміни в звітності і штрафах

Згідно з новими змінами в Податковому кодексі, компанії будуть подавати звіти по
к/о не до 1-го травня, а до 1-го жовтня. Експерти відзначають нелогічність такої зміни, тому як різниця з трансфертного ціноутворення коригується в декларації за звітний рік згідно податку на прибуток, а декларація ця подається в лютому місяці. Однак якщо врахувати, що правильне складання звіту дуже важливе, а багато компаній залежні від іноземних партнерів, таке нововведення грає на руку платникам податків, які отримують більше часу на те, щоб більш ретельно підготуватися.

Заслуговує більш прискіпливої уваги і документація по ТЦУ. У 39 статті ПКУ викладено всі відомості, які повинні входити в таку документацію. При цьому дивним залишається той факт, що при перенесенні крайнього терміну здачі звіту податківці можуть направляти запит на подання документації, як і в старій редакції, не раніше 1 травня.

Що стосується штрафів ТЦУ, то їх обсяг істотно не змінився, проте їх перелік було розширено. У зв’язку з тим, що в країні в два рази збільшився розмір мінімальної заробітної плати, штрафи, які залежали від цього показника, в новій редакції закону підв’язати до прожиткового мінімуму.

 

Інші зміни в ТЦУ

Зазнали змін і інші напрямки ТЦУ.

Наприклад, щоб встановити, чи відповідає вартість к/о, яка здійснюється на базі ф’ючерсного або форвардної угоди, принципом «витягнутої руки», відтепер передбачається застосування біржових котирувань. При цьому платник податків зобов’язаний повідомити Державну фіскальну службу про факт укладення зазначених угод.

Відповідність умов к/о принципом «витягнутої руки» в новій редакції встановлюється в більш тісній зв’язці з умовами/принципами, рекомендованими Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Зокрема, була підправлене формулювання норм Податкового кодексу, що описують механізми, за якими порівнюється рентабельність контрольованих операцій, їх угруповання для порівняння та ін.

З’явилася в новій редакції і більш чітка лінія регламентування умов дотримання принципу «витягнутої руки». Зокрема, простежується обгрунтування в процесі порівняння цін тих суб’єктів, які не приваблюють для участі в своєму статутному капіталі юридичну особу з часткою понад 20%, а також тих, які мають не більше 20% корпоративних прав іншої юридичної особи.

Платники податків тепер можуть самостійно коригувати вартість контрольованих операцій до нижніх і верхніх значень цінового діапазону (раніше це здійснювалося до медіани діапазону). Варто при цьому зазначити, що в разі, якщо УКРІНФОРМ виявить невідповідність вартості операції, податок буде нараховуватися саме на підставі значення медіани.

Таке поняття, як «попереднє узгодження цін у контрольованих операціях», присутнє в старій редакції, в новій замінили більш близьким до механізму трансфертного освіти поняттям – «попереднім узгодженням ціноутворення». Воно означає, що узгодження проходить не стільки сама ціна, скільки процес/методика її освіти. Також наголошується, що для встановлення відповідності умов к/о принципом «витягнутої руки» контролюючі органи не можуть застосувати жоден інший метод, крім того, який був зафіксований в угоді про попереднє погодження ціноутворення.

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ