Опубліковано: 27.04.2021

Оновлено: 27.04.2021

Поточна звітність з трансфертного ціноутворення в Україні давно потребувала доопрацювання та стандартизації під міжнародні вимоги. Така процедура входила в умови, поставлені перед країною в ініціативами BEPS – Планом протидії розмивання податкової бази. Перераховані в ньому кроки були затверджені країнами з розвиненою економікою, якими був узятий курс на прозорість фінансової інформації в плані режимів оподаткування.

Як здійснюється підготовка документів у трирівневій структурі звітності з ТЦУ

За допомогою BEPS можна забезпечити додаткову підтримку чесної конкуренції, у тому числі шляхом контролю над сплатою податків у тій країні, де було створено додаткове благо (дохід, прибуток). Усього в плані налічується 15 кроків, які покликані запобігти виведенню податків у ті юрисдикції, де податкові зобов’язання менші. У ході виконання пункту 13 цього плану, Мінфін України затвердив нову трирівневу структуру звітності з трансфертного ціноутворення. Тепер вона охоплює наступний пакет документації:

  • Local File – документація про трансфертне ціноутворення. До неї входять документи та матеріали, складені з урахуванням вимог підпункту 39.4.6 п. 39.4 ст. 39 ПКУ.
  • Master File – документи та матеріали, які містять інформацію, задану умовами підпункту 39.4.7 п. 39.4 статті 39 ПКУ.
  • Country-by-Country Report (Звіт у розрізі країн) – форма звіту для міжнародної групи компаній, сумарний дохід якої за один фінансовий рік перевищує еквівалент у 750 млн. євро. Перелік умов для підготовки звітів CCR закріплений у підпунктах 39.4.10-39.4.14 п. 39.4 статті 39 ПКУ.

Характерна особливість звітів Country-by-Country Report (далі CCR) полягає у зрізі інформації по кожній юрисдикції, у якій діє група компаній. Реалізація звітів таких транснаціональних організацій повинна включати в себе розширений перелік даних. Сюди входить перелік усіх країн, де здійснює свою діяльність група компаній, а також перелік усіх дочірніх організацій і філій по кожній з цих країн. У звіті повинні бути дані про податкові зобов’язання та фінансові результати всіх філій і компаній. У CCR необхідно включити інформацію про активи, основні засоби та витрати в кожній країні.

Форма та порядок подання Звіту в розрізі країн затверджені Наказом Мінфіну від 14.12.2020 р №764 (набрав чинності 19.02.2021 р)

Уперше трирівнева система звітності ТЦУ буде застосовуватися до фінансового року, який закінчується в 2021 році. При цьому подавати документацію можна не раніше, ніж на рік укладання Україною багатосторонньої угоди Multilateral Competent Authority Agreement on the Exchange of Country-by-Country Reports (MCAA). Із застосуванням умов та інструментів, передбачених цією угодою, здійснюється автоматичний обмін звітами між країнами, які підписали таку угоду. Дані будуть використовуватися для податкової перевірки компаній у країнах, де вони діють. За неподання такої документації або її несвоєчасну подачу доведеться сплатити штраф.

Завдяки майстер-файлу, звітів CCR у податкових органів з’являються розширені можливості для перевірки великого бізнесу. До їх завдань входить не тільки збільшення прозорості фінансових даних, а й боротьба з нечесною конкуренцією.

Попри “відстрочку” норм трирівневої документації з трансфертного ціноутворення до 2022 року (як і говорили, подається за 2021 рік), про її складання/подачу варто задуматися вже зараз. Так як відомо, що вже в 2021 році платники податків, які підпадають під норми трансфертного ціноутворення по контрольованим операціями ст. 39 ПКУ, зобов’язані подавати в податкову дві форми звітності: Звіт про контрольовані операції та Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – Повідомлення про участь у МГК). Таке повідомлення – нова форма звітності, яка подається всіма платниками податків, які здають Звіт про контрольовані операції, навіть якщо вони не учасники Міжнародної групи компаній. І мета такої “форми” позначити для контролюючої структури (податкової) приналежність підприємства до міжнародного бізнесу та потім (можливо) й запросити майстер-файл або Country-by-Country Report.

Визначення Міжнародної групи компаній міститься в п. 14.1.113_3 ПКУ.

Читаємо, аналізуємо, звертаємося за безкоштовною консультацією. Завжди раді, аудитори Групи Компаній “Парето”.

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ