Опубліковано: 24.02.2021

Оновлено: 07.12.2021

Визначення трансфертної ціни має свій особливий порядок. Крім того, українське законодавство встановлює конкретні методи ТЦУ, які можуть бути використані під час встановлення ціни. У цій статті ми детально обговоримо кожен з існуючих методів, а також їх особливості.

Отже, сьогодні виділяють п’ять основних методів, а саме:

  1. Метод подібної неконтрольованої вартості.
  2. Метод перепродажів.
  3. Метод витратний.
  4. Метод поділу доходу.
  5. Метод чистого доходу (прибутку).

Пропонуємо вам розглянути кожен з цих способів більш докладно.

Метод подібної неконтрольованої вартості полягає в тому, що здійснюється аналіз серед аналогічних цін на товари (або послуги), які використовуються під час здійснення контрольованої операції. У разі, якщо на ринку немає аналогічних об’єктів, до уваги беруться однорідні продукти, які мають місце в порівнянних операціях.

Метод перепродажів. Цей ТЦУ метод здійснюється за рахунок порівняння доходу від перепродажу в контрольованій операції з доходом від перепродажу в порівнянної операції. Цей підхід використовується, коли товари або послуги купуються у пов’язаної особи з метою продажу цих продуктів непов’язаному суб’єкту.

Метод витратний. Це ще один метод ТЦУ, який використовується в угодах, де суб’єктами виступають взаємопов’язані сторони. Цей метод полягає в тому, що експерт аналізує відповідність вартості в якійсь конкретній операції з ринковою ціною.  

При цьому до уваги береться рентабельність витрат всіх сторін договору.

Метод поділу доходу. На практиці даний підхід прийнято вважати найскладнішим, тому що його результати залежать від ряду певних чинників. Якщо говорити за саму ідею методу, то вона полягає в тому, що фахівцеві необхідно визначити загальний прибуток від угоди,що укладається, а потім розділити всі доходи між її сторонами (взаємопов’язаними особами).

Метод чистого доходу (прибутку). Отже, ми переходимо до останнього методу трансфертного ціноутворення. Його особливість – підхід можна використовувати, якщо відсутня або недостатньо якоїсь конкретної інформації для проведення розрахунків ТЦУ за допомогою інших методів. У даному випадку експерт повинен порівняти два наявних прибутка: чистий дохід, який був отриманий під час контрольованої операції, та чистий дохід від порівнянних неконтрольованих операціях.

Таким чином, ми обговорили 5 основних методів ТЦУ в Україні. Кожен з них має свої особливості та порядок використання, а застосовуються вони в залежності від індивідуальних умов компанії.

Якщо ви хочете дізнатися, який же метод ТЦУ підійде для ваших контрольованих операціях, зверніться за консультацією до наших експертів. Ми розповімо вам про всі особливості ТЦУ, а також зможемо допомогти в оформленні будь-якої документації ип її супроводі під час податкових перевірок.

Було корисно? Дізнайтесь більше! Наприклад про те, що таке концепція перевалювання сутності над формою.

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ