Опубліковано: 28.11.2019

Оновлено: 18.08.2020

5be2bc9d15e9f93e7903258c

Очікується, що в найближчому майбутньому податкові служби посилять контроль за трансферним ціноутворенням. Але цьому реально запобігти. Досить знати ознаки наявності проблем в цій сфері.

На що податківці звертають увагу в першу чергу

Насторожити співробітників податкової служби може збиткова діяльність платника податку за наслідками останніх кількох років.

Проблеми з бізнес діяльністю починаються зі збитків, які підприємець ніяк не може подолати. На важливість даного показника вказують і положення ПК України. Відповідно до правил ТЦО, проводячи економічний аналіз, що не дозволяється застосовувати фінансові показники підприємства, якщо в бухгалтерській документації заявлені збитки. Йдеться про звітність за кілька періодів.

Такі збитки називають системними. Це означає, що:

  • компанія здійснює закупівлі товару або комплектуючих за завищеною ціною;
  • або реалізує свою продукцію дешево.

При співпраці підприємства з сумнівними контрагентами, зареєстрованими на території інших держав, або якщо фірма належить до міжнародної групи, не варто дивуватися підвищеній увазі податківців до ціноутворення.

autsorsing 0

Звичайно збитки не є прямим свідченням майбутнього банкрутства підприємства. Іноді такі ситуації цілком логічні. Але пояснення для контролюючих служб в паперовій формі необхідно підготувати заздалегідь, щоб податківці не застали вас зненацька.

Також податківців насторожує ситуація, коли підприємець щороку передає звіт по контрольованих операціях, але не показує документи.

Документи, що проходять по ТЦО, не є обов’язковими для пред’явлення разом з регулярними податковими звітами. Папери можуть запросити в додаток. Завдання платника податків – зберігати звітність в архіві. Якщо отриманий запит від податківців ненадання документів, на їх подачу закон відводить всього 30 календарних днів.

Причому папери можуть знадобитися не тільки за останній рік діяльності фірми. Серед повноважень податківців – витребувати звітність відразу за кілька років. Бізнесменам, неготовим до перевірок, складно вкластися в такий термін.

Остерігайтеся ситуації, коли ви щорічно вносите гроші за внутрішньогрупові послуги, але не підтверджуєте їх.

У 2019 року в правила ТЦО додали пункт, що описує принцип превалювання сутності над формою. Це означає, що в ході перевірки ТЦО контролюючі служби мають право проігнорувати текст договору і покладатися на своє сприйняття суті операції, яка передбачає надання внутрішньогрупових послуг.

Якщо угода складається з 4-5 сторінок, а документальні докази того, що послуга отримана, відсутні, податківці припускають, що це не послуги. А значить, вартість дорівнює нулю.

Цікаво, що подібна зміна в законі – рекомендація плану BEPS.

Contracts
Fotolia 89168849 Subscription Monthly M

Пріоритетні методики формування цін та аналізу бізнесу

Іноді реалізація товарів або послуг в контрольованих операціях здійснюється за цінами, нижчими від неконтрольованих. Щоб цього не сталося, вибирайте методику порівняння неконтрольованої ціни. Фахівці не рекомендують експериментувати з поширеними методиками, заснованими на обчисленні рентабельності.

Пояснення, чому існує різниця в цінах, важливо оформити документально:

  • відмінності в умовах поставки;
  • відмінності в географічних ринках.

Також контролюючі служби курирують стабільність аналізу бізнесу. Якщо постійно змінюються підходи до розрахунку рентабельності, це перша ознака непослідовного ціноутворення.

jau4jn02bat8wby jf7uiuj1w

Помилки заповнення документів

Щоб податківці рідше цікавилися бізнес діяльністю, при заповненні звітності постарайтеся не робити такі помилки.

  1. У документах відсутній опис, як здійснювався підрахунок рентабельності. Причому описати потрібно не тільки методику розрахунку, а й алгоритм розподілу витрат між операціями.
  2. У документах ТЦО вказана рентабельність не вашого бізнесу, а діяльність контрагента-нерезидента. Незважаючи на поширене застосування методу, варто враховувати нововведення в НК України в 2019 році. Отже, вибрати учасника угоди для аналізу можна, якщо у нього є документи з фінансовими показниками контрольованої операції.

Важливі нюанси

Якщо підприємство імпортує або експортує «біржову» продукцію в слідком, де фігурують пов’язані особи, теж можуть виникнути проблеми. Не завжди зрозумілий список бірж, який затвердив Кабмін. Також, якщо компанія не використовує методику порівняння цін, з огляду на біржові котирування, в правилах ТЦО зазначено вимогу до 1 травня наступного року надати наступні дані податківцям: відомості про осіб, які купували або продавали бізнесменові «біржову» продукцію; значення рентабельності цих учасників. Передавати інформацію необхідно постійно, не варто чекати запиту податківців. В іншому випадку співробітники на свій розсуд зафіксують ціну, застосувавши метод порівняльної вартості. Не обіцяє нічого хорошого, коли підприємство дає прибуток, але не відстежує рентабельність відповідно до окремих контрольованих операцій. Правила ТЦО визначають розрахунок рентабельності для окремих контрольованих операцій. Тобто навіть високий прибуток не є гарантією збитковості окремих угод. Бізнес, який частіше стикається з таким явищем – IT, дослідження ринку та інші, які не відносять до основного бізнесу. Якщо ЗЕД операції проходять за допомогою комісіонера-нерезидента, звітність повинна складатися за правилами ТЦО. Угоди, які дають 150 млн. грн. прибутку щорічно і 10 млн. грн. в обороті з комісіонером, вказують в звітності і документах ТЦО. Якщо цього не зробити, підуть штрафи. Не уникнути і пильної уваги з боку податківців.

 

 

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ