Опубліковано: 24.08.2020
Оновлено: 02.10.2020
23 травня цього року набрав чинності Закон України №466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві». Документ закріплює нові норми у державному законодавстві, а саме в Плані протидії розмиванню бази регулюєоподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування (BEPS), а також вплине на оподаткування міжнародних груп компаній (МГК).
Цікаво дізнатися подробиці? Тоді читайте далі.
Питання щодо трирівневої моделі звітності
Трирівнева модель звітності є одним із нововведень, які були запроваджені. Що вона означає? Платники податків (перечень яких встановлено в статті 39 Податкового кодексу України) повинні подавати до органів оподаткування:
- документацію, що стосується трансфертного ціноутворення (її ще називають локальною документацією);
- майстер-файл (це є глобальна документація);
- звіт, що стосується міжнародних груп компаній.
Крім того, платники, які проводять контрольовані процедури, повинні повідомляти орган контролювання про те, що здійснюється участь в МГК.
Документація, що стосується трансфертного ціноутворення (локальна документація)
Зобов’язання щодо надання цієї документації існує ще з 2013 року. Сьогодні Закон України №466 встановлює нові правила. Таким чином, якщо платник отримав запит пізніше ніж 23 травня 2020 року, документація має містити у собі:
- Інформацію про останніх бенефіціарних власників.
- Детальний опис про контрольовану процедуру, який містить у собі порядок надання послуг або товарів.
- Інформація, що стосується процедур з придбання певних послуг, нематеріальних активів та інших об’єктів господарювання, а також вказується їх мета придбання.
- Копія висновку аудитора, що стосується економічної звітності.
- Копії договорів, що мають внутрішній характер, та які мають відношення до контрольованих операцій.
Надання документації щодо участі в МГК
Тепер, крім звіту про контрольовані процедури, необхідно також формувати Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. У цьому документі платник податків має зазначити такі дані:
- Інформацію, що стосується головної організації міжнародної групи компаній, членом якої є платник податків.
- Інформацію про юридичну особу, яка є членом міжнародної групи компаній.
- Дату, що позначає останній день звітного року, щодо якого формується звіт міжнародної групи компаній (якщо такої дати немає, тоді вказується кінцевий день фінансового року, що встановлений у положеннях материнської компанії).
- Розмір прибутку міжнародної групи компаній, що був здобутий за фінансовий рік.
Вперше надавати вищезазначену інформацію необхідно у 2021 році відповідно за звітний 2020 рік. Законодавством встановлено, що у разі неподання Повідомлення на платника податку буде накладатися штраф у розмірі 50 прожиткових мінімумів (сьогодні це 101,4 тисячі гривень). Крім того, аналогічне стягнення встановлюється за подання неправдивих даних.
Майстер-файл (глобальна документація)
Глобальна документація оформляється у тому випадку, коли загальний прибуток МГК за фінансовий рік становить 50 мільйонів євро або є більшим.
Обов’язковою умовою є те, що мова документу має бути українська. Першим звітним роком встановлено 2021. Крім того, на підготовку документації надається строк у 12 місяців, які рахуються з кінця фінансового року. Подати документи платник податків зобов’язаний протягом 90 днів з дня отримання запиту від контролювальних органів.
За неподання глобальної документації також встановлюється штраф у розмірі 300 прожиткових мінімумів (це 608 100 гривень). Якщо документація не була надана після 30 днів крайнього терміну сплати штрафу, то стягується 5 прожиткових мінімумів за кожен день (проте сума не може перевищувати 300 прожиткових мінімумів).
Було корисно? Дізнайтеся про те, як зміни в Законі №466 вплинули на дивіденди.