Опубліковано: 24.08.2020

Оновлено: 02.10.2020

23 травня цього року набрав чинності Закон України №466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві». Документ закріплює нові норми у державному законодавстві, а саме в Плані протидії розмиванню бази регулюєоподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування (BEPS), а також вплине на оподаткування міжнародних груп компаній (МГК).

Цікаво дізнатися подробиці? Тоді читайте далі. 

Питання щодо трирівневої моделі звітності

6faf95a407946923d692f4ddda792716 L

Трирівнева модель звітності є одним із нововведень, які були запроваджені. Що вона означає? Платники податків (перечень яких встановлено в статті 39 Податкового кодексу України) повинні подавати до органів оподаткування:

Крім того, платники, які проводять контрольовані процедури, повинні повідомляти орган контролювання про те, що здійснюється участь в МГК. 

Документація, що стосується трансфертного ціноутворення (локальна документація)

Зобов’язання щодо надання цієї документації існує ще з 2013 року. Сьогодні Закон України №466 встановлює нові правила. Таким чином, якщо платник отримав запит пізніше ніж 23 травня 2020 року, документація має містити у собі:

  1. Інформацію про останніх бенефіціарних власників. 
  2. Детальний опис про контрольовану процедуру, який містить у собі порядок надання послуг або товарів. 
  3. Інформація, що стосується процедур з придбання певних послуг, нематеріальних активів та інших об’єктів господарювання, а також вказується їх мета придбання. 
  4. Копія висновку аудитора, що стосується економічної звітності. 
  5. Копії договорів, що мають внутрішній характер, та які мають відношення до контрольованих операцій. 

Надання документації щодо участі в МГК 

current account 4

Тепер, крім звіту про контрольовані процедури, необхідно також формувати Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. У цьому документі платник податків має зазначити такі дані:

  1. Інформацію, що стосується головної організації міжнародної групи компаній, членом якої є платник податків. 
  2. Інформацію про юридичну особу, яка є членом міжнародної групи компаній. 
  3. Дату, що позначає останній день звітного року, щодо якого формується звіт міжнародної групи компаній (якщо такої дати немає, тоді вказується кінцевий день фінансового року, що встановлений у положеннях материнської компанії). 
  4. Розмір прибутку міжнародної групи компаній, що був здобутий за фінансовий рік. 

Вперше надавати вищезазначену інформацію необхідно у 2021 році відповідно за звітний 2020 рік. Законодавством встановлено, що у разі неподання Повідомлення на платника податку буде накладатися штраф у розмірі 50 прожиткових мінімумів (сьогодні це 101,4 тисячі гривень). Крім того, аналогічне стягнення встановлюється за подання неправдивих даних. 

Майстер-файл (глобальна документація) 

Глобальна документація оформляється у тому випадку, коли загальний прибуток МГК за фінансовий рік становить 50 мільйонів євро або є більшим. 

Обов’язковою умовою є те, що мова документу має бути українська. Першим звітним роком встановлено 2021. Крім того, на підготовку документації надається строк у 12 місяців, які рахуються з кінця фінансового року. Подати документи платник податків зобов’язаний протягом 90 днів з дня отримання запиту від контролювальних органів. 

За неподання глобальної документації також встановлюється штраф у розмірі 300 прожиткових мінімумів (це 608 100 гривень). Якщо документація не була надана після 30 днів крайнього терміну сплати штрафу, то стягується 5 прожиткових мінімумів за кожен день (проте сума не може перевищувати 300 прожиткових мінімумів).

Було корисно? Дізнайтеся про те, як зміни в Законі №466 вплинули на дивіденди

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ