Опубліковано: 13.07.2020

Оновлено: 29.07.2021

Багато кого цікавить питання, а які ж були внесені зміни у діяльність трансфертного ціноутворення. Спеціально з цією метою Державна податкова служба відповіла на найбільш актуальні питання.

Як змінилися дані про зіставних юридичних осіб під час виплати економічних показників? Що трапилося з часткою участі?

Згідно з Законом України від 16.01.2020 року №466-IX були внесені зміни до Податкового кодексу України, що, у першу чергу, відносяться до підпункту 39.3.2.9 статті 39 цього Кодексу. Так, до моменту внесення змін зіставна юридична особа мала змогу володіти корпоративними правами іншої особи, а також як акціонер або учасник мати частку в розмірі не більше 20 відсотків. Зараз цей розмір збільшений та становить 25 відсотків. 

Що змінилося у процедурі застосування методу порівняльної неконтрольованої ціни? 

Метод порівняльної неконтрольованої ціни застосовуються, коли відбуваються спеціальні контрольовані процедури, пов’язані з сировинними товарами, що вимагають порівняти усі відповідності вимог по принципу “витягнутої руки”. 

Давайте розберемося, що таке сировинні товари. Це такі товари, що не є певними орієнтирами під час визначення ціни для неконтрольованих операцій. Сировинні товари визначені в переліку, що був затверджений Кабінетом Міністрів України. 

Коли використовують вказаний вище метод, то порівняння двох цін (неконтрольованої для проведення контрольованих процедур та контрольованої операції) відбувається за допомогою розміру ціни зіставних неконтрольованих операцій. 

У такому випадку, обов’язковою умовою є те, що використовувані неконтрольовані операції мають бути постійними та мати контрагенти в розмірі відповідному використанню операції. 

Крім того, існують умови, що регулюють котирувальні ціни у процесі порівняння. Усі ці вимоги зазначені в підпункті 39.2.2 статті 39 Податкового кодексу України. 

Документація у сфері трансфертного ціноутворення. Чи були внесені зміни? 

Цікаво, що відбулося розширення підпункту 39.4.6 статті 39 Податкового кодексу України. Таким чином, тепер необхідно подавати інформацію, що стосується: 

 • фізичних осіб, що відіграють роль контролера платника податків (якщо такі є);
 • контрольованої операції, зазначаючи усю систему постачання товарів або послуг;
 • опис операцій, які направлені на закупівлю послуг, активів чи інших операцій, що відрізняються від товарів, повинен мати обґрунтовані рішення та реальну мету цієї закупівлі;
 • у разі входження платника до міжнародної групи компаній необхідно надати копії угод, що стосуються зокрема ціноутворення, а також копії документів, в яких приймається рішення про попереднє ціноутворення;
 • копія документу, що є аудиторським висновком, який характеризує фінансову звітність платника за певний період;
 • копії договорів, які регулюють процедуру здійснення контрольованої операції. 

Що таке глобальна документація з трансфертного ціноутворення? Яка її система?

Глобальна документація з трансфертного ціноутворення – це певна система документів або один документ, який складається у вільній формі та зобов’язаний мати в собі такі дані:

 • інформацію про організацію та систему міжнародної групи компаній, вказуючи осіб, що перебувають у складі цієї групи;
 • детальний опис діяльності групи, що має вказувати на головні фактори, що регулюють фінансові результати; ланцюги закупівлі та постачання та утворення прибутку; договори та угоди, які направлені на отримання певних послуг або робіт; короткий аналіз діяльності членів групи; інформація про угоди, які стосуються процесу реструктуризації групи;
 • нематеріальні активи, що залучаються у діяльність міжнародної групи компаній;
 • документацію щодо фінансової та бухгалтерської діяльності міжнародної групи компаній;
 • консолідований фінансовий звіт групи за пройдений рік, проте якщо такий відсутній, то надається інша звітність, яка була сформована з іншою метою;
 • інформація про укладені односторонні договори, які спрямовані на завчасне визначення ціноутворення. 

На кого покладений обов’язок надавати глобальну документацію з питань трансфертного ціноутворення? 

Відповідь на це питання міститься у підпункті 39.4.7 статті 39 Податкового кодексу України. Таким чином, глобальну документацію має подавати саме платник податків, який є учасником міжнародної групи компаній. Проте є обов’язкова умова, яка полягає в тому, що загальний консолідований дохід цієї групи, що визначений відповідно до вимог та стандартів бухгалтерського обліку та який використовується материнською компанією, має відповідати або бути більшим за розмір, який становить 50 мільйонів євро. 

Було корисно? Дізнайтеся, як відбувається врахування нового розрахунку податку та коректне його зазначення у декларації під час виплачування нерезидентам доходи, що є відмінними від грошових

Індивідуальна податкова консультація від ДПС України щодо участі в міжнародній групі компаній

При відсутності контрольованих операцій у 2020-му році Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній не подається. Наявність контрольованих операцій у попередньому році не впливає на факт подачі даного Повідомлення.

До Державної податкової служби України надійшло звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації. Предметом звернення було практичне застосування деяких норм статті 39 Податкового кодексу України. Відповідно до своїх повноважень ДПС надала наступні пояснення.

 

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ