Опубліковано: 22.12.2020

Оновлено: 22.12.2020

17 грудня Верховна Рада України прийняла Законопроект №4065, згідно з яким будуть діяти нові зміни в Податковому кодексі України. Отже, розглянемо, які саме нововведення будуть діяти.

Контрольовані іноземні компанії та оподаткування нерезидентів

 1. Строки, що встановлювали початок оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК), були перенесені. Так, першим звітним періодом буде 2022 рік. Крім того, у 2022 та 2023 буде діяти “перехідний період”. Що це означає? У цей час не будуть діяти штрафні санкції.
 2. Закони України №466-IX та 786-IX створювали певні суперечки з приводу ліквідації іноземних підприємств, що не мали в якості наслідку оподаткування. Згідно з новим Законопроектом ці суперечності були усунуті. Таким чином, дохід від ліквідації буде оподатковуватися за ставкою 1,5%.
 3. Врегульовано питання щодо оподаткування виплат, що надходять від іноземних організацій без статусу юрособи. Тепер так виплати підлягають оподаткуванню у 9%. Зокрема, через відсутність законодавчих норм раніше існував ризик сплати податків за ставкою 18%.
 4. Постійні представництва іноземних підприємств. Нововведення, що вже фактично здійснювалися з 23 травня поточного року, було перенесено на 2021. До цього моменту мають діяти норми, що встановлені в Законі України №466-ІХ.
 5. Прибуток постійного представництва. На початку 2020 року було встановлено, що розрахунок прибутку постійного представництва, що підлягає оподаткуванню, має відбуватися завдяки “прямому” методу, який відповідає вимогам принципу “витягнутої руки”. Наразі строк дії цієї норми було перенесено на 1 січня 2021 року.
 6. Дохід між нерезидентами українських підприємств, що надходить внаслідок продажу. Нововведення щодо оподаткування цих доходів мали діяти з 23 травня 2020 року. Проте згідно з новим Законопроектом нові правила діятимуть з 1 січня 2021.

Трансфертне ціноутворення

 1. У випадку, коли контролюючий орган не отримав достатню кількість інформації про діяльність сторін контрольованої операції, а також інформації про умови її здійснення, тоді функції, ризики та активи мають бути розділені на користь резидента України.
 2. Контролюючий орган матиме змогу в певному обсязі не визнавати витрати, що пов’язані з контрольованою операцією, опираючись на відсутність ділової мети під час встановлення фінансового результату з метою оподаткування.
 3. Створені критерії, що направлені на визначення методу з трансфертного ціноутворення.
 4. Більш детально описана інформація про обсяг документації з трансфертного ціноутворення, що пов’язана з діловою метою.

Податок на дохід

 1. Зміни, що регулюють обмеження щодо віднесення відсотків до витрат внаслідок великого перевищення заборгованості над власним капіталом. Згідно з новим Законопроектом ці зміни з 1 січня 2021 року стосуватимуться кредитів та позик.
 2. Правила ділової мети були змінені, нововведення будуть діяти з 1 січня 2022 року. Норми Закону України №466 були змінені таким чином, що тепер обмеження будуть застосовуватися виключно до таких операцій:
 • купівля (реалізація) товарів або послуг з нерезидентами, які зареєстровані в категорії низькоподаткових юрисдикцій або які мають організаційно-правову форму, що входить до Переліку КМУ;
 • нарахування ставки роялті з кожним нерезидентом.

Було цікаво? Дізнайтеся більше! Наприклад про те, які ще нові зміни у законодавстві має ратифікувати ВРУ.

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ