Опубліковано: 03.08.2020

Оновлено: 02.10.2020

Останнім часом Податковий кодекс зазнає нові зміни і реформи. Осторонь не залишилося питання про оподаткування доходів тих резидентів, які проводили діяльність на території нашої країни за допомогою постійного представництва (ПП).

Таким чином, доходи ПП тепер обкладаються за загальною процедурою, яка включає в себе принцип “витягнутої руки” (правила вказані в статті 39 Податкового кодексу України).

У зв’язку зі змінами все частіше виникають питання, тому Державна податкова служба вирішила дати деякі коментарі. Цікаво? Тоді читайте далі.

Як має діяти ПП під час розрахунку оподатковуваного доходу, використовуючи принцип “витягнутої руки”?

В першу чергу, необхідно дотримуватися правил, які вказані в підпункті 141.4.7 пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України. Згідно з цим ПП необхідно діяти в такий спосіб:

  1. Встановити об’єкт, який буде піддаватися оподаткуванню на доходи ПП, і провести розрахунок, використовуючи результати з фінансового звіту (у разі необхідності, а вони вказані в розділі ІІІ вищезгаданого Кодексу, зробити коригування).
  2. Спираючись на правила і вимоги Податкового кодексу України, здійснити розрахунок доходів, які могли бути отримані незалежною компанією, що проводила самостійно без резидента подібну роботу в подібних умовах.

Як здійснити розрахунок обсягу доходів ПП, спираючись на вимоги статті 39 Податкового кодексу України?

Даний розрахунок містить в собі певні операції. Отже, це:

  • здійснення функціонального аналізу роботи нерезидента за допомогою його постійного представництва на території України;
  • встановлення взаємних зв’язків між ПП, нерезидентом ПП, контрагентом ПП;
  • аналіз і прийняття вибору про найефективніший спосіб трансфертного ціноутворення;
  • проведення пошукових процедур серед порівнянних процедур або ж юридичних організацій, які проводили роботу, спрямовану на порівняння, спираючись на функціональні характеристики ПП;
  • обчислення показників цін, які відповідають інформації про порівняні процедури або юридичні організації.

Як ПП зобов’язане аргументувати те, що вони дійсно використовували принцип “витягнутої руки”?

Якщо постійне представництво під час звітного року проводило контрольовані операції, тоді вона зобов’язана аргументувати свою діяльність в документації з трансфертного ціноутворення.

Якщо ж ПП не здійснювало дані процедури, то законодавство точно не описує процедуру аргументування того, що вони дотримувалися всіх вимог і правил, які закріплені в підпункті 141.4.7 пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України. Однак ми вже говорили про те, що розрахунок доходів ПП, який піддається оподаткуванню, відбувається згідно з правилами статті 39 Кодексу. В такому випадку ДПС рекомендує проводити аргументування, спираючись на вимоги підпункту 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України.

Що необхідно надати за перші пів року 2020?

З початку звітного терміну (це перші пів року 2020) постійне представництво зобов’язане використовувати нові вимоги, які стосуються встановлення оподатковуваних доходів, а також надавати відповідну декларацію з податку на доходи компанії. Форма даного документа вказана в наказі Мінфіну від 20 жовтня 2015 №897.

Якщо, ПП обчислювали оподатковувані доходи за допомогою додавання до загальної суми отриманого прибутку коефіцієнт в розмірі 0,7, тоді це представництво може не надавати уточнену звітність.

Хочете знати більше? Читайте про те, які ще зміни відбулися в Податковому кодексі України.

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ