Опубліковано: 19.02.2021

Оновлено: 07.12.2021

Говорячи про трансфертне ціноутворення, у кожного платника податків виникає питання – а чи потрібно мені подавати звіт про контрольовані операції. Отже, у цій статті експерти розберуть, хто підпадає під ТЦУ та кому необхідно готувати відповідну документацію.

Головною нормою, яка регулює та встановлює обов’язок подавати документацію з ТЦУ є стаття 39 та п.140.5.4 Податкового кодексу України. Таким чином, вам необхідно буде подавати документи в тому випадку, коли здійснені операції вважаються контрольованими. 

Виникає наступне питання – а коли операція буде контрольованою. Насправді це питання містить дуже багато неоднозначних моментів. Тому, у першу чергу, пропонуємо вам розглянути критерії, які визначають ту чи іншу операцію контрольованою.

Перший критерій – це грошовий розмір під час операції з контрагентом. Не має сенсу яким чином буде укладений контракт: напряму чи через посередництво. Сума операції для того, щоб вона визначалася контрольованою, має складати мінімум 10 млн гривень.

Другий критерій – це розмір доходу платника податків. Тут встановлюється сума у розмірі мінімум 150 млн гривень. У разі, якщо підприємства отримують менший дохід, вони взагалі не мають право проводити контрольовані операції.

І третій критерій – це контрагент. Цей суб’єкт також відіграє важливу роль. Для того, щоб операція була контрольованою, контрагент має відповідати хоча б одному з наявних критеріїв, а саме:

  • Контрагент – пов’язана особа.
  • Контрагент – комісіонер.
  • Контрагент перебуває на території держави, де встановлена низька ставка оподаткування на прибуток.
  • Контрагент відноситься до тієї організаційно-правової форми, яка може звільнити його від обов’язку сплачувати податок на прибуток.
  • Підприємство (компанія), яка знаходиться на території України, є постійним представництвом нерезидента, з яким укладаються господарські операції.

Таким чином, ці три критерії є головними умовами для того, щоб операція визначалася контрольованою. Крім того, не обов’язково дотримуватися всіх трьох факторів, достатня наявність лише одного.

Проте у випадку, коли ваша операція не є контрольованою, це не означає, що вам не потрібно подавати документацію з трансфертного ціноутворення. Згідно з п.140.5.4 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний готувати документація, коли його операції не є контрольованими, але вони були укладені з наступними контрагентами:

  1. Контрагентом, який знаходиться в державі, де встановлена низька ставка оподаткування на прибуток (такі країни зазначені у спеціальному переліку, який був затверджений Кабінетом Міністрів України).
  2. Контрагентом, чия організаційно-правова форма не зобов’язує його сплачувати податок на прибуток у тій країні, де контрагент вважається резидентом.

Таким чином, у цій статті ми розібрали основні критерії, вимоги та умови для того, щоб зрозуміти, чи підпадаєте ви під ТЦУ чи ні. Якщо ви маєте певні складності або не знаєте, чи вважаються ваші операції контрольованими, ви завжди можете звернутися за допомогою до сертифікованих експертів. 

Наші спеціалісти з питань ТЦУ не тільки зможуть надати вам професійну консультацію, але й у випадку необхідності нададуть послуги зі складання документації по трансфертному ціноутворенню. Ми не тільки якісно, швидко та професійно виконуємо свою роботу, ми також допомагаємо своїм клієнтам розібратися в окремих аспектах ТЦУ. Крім того, для кожного платника податків ми здійснюємо безкоштовний супровід документації під час її перевірки податковими органами.

Було корисно? Дізнайтеся більше! Наприклад про те, як що таке принцип «витягнутої руки» у трансфертному ціноутворенні?

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ