Опубліковано: 19.05.2021
Оновлено: 19.05.2021
На жаль, сьогодні існує факт застосування підприємствами нелегальних комп’ютерних програм. До чого це може призвести? На це питання відповіла ДПС.
Платник податків відправив до служби запит, у якому поцікавився можливими наслідками вищезазначеного застосування. Основними питаннями були:
- Платник податків використовує у своїй діяльності нелегальні комп’ютерні програми, при цьому документи про їх придбання відсутні. Чи буде вважатися ринкова вартість цих програм частиною доходів?
- Якщо у платника податків буде виявлена відсутність документів про придбання ПЗ, чи буде до нього застосована якась санкція?
- Які дії виконує ДПС, коли отримує повідомлення про те, що платник податків у своїй діяльності незаконно застосовує комп’ютерне ПЗ?
Слід зазначити, що уповноважені особи детальних відповідей не надали, а тільки відписали короткими коментарями.
Щодо першого питання ДПС зазначила, що розрахунок доходів у вигляді вартості комп’ютерного ПЗ не відноситься до їх компетенції.
Щодо другого та третього питань – у Податковому кодексі України відсутні норми про те, що податкові органи мають підстави проводити перевірки щодо дотримання авторських прав на ПЗ. Проте в разі виявлення такого порушення контролюючі органи мають право скласти протокол про адміністративне правопорушення за статтею 512 КУпАП, за яке передбачено штраф у розмірі від 10 до 200 неоподаткованих мінімумів громадян, тобто від 170 до 3400 гривень.
Крім того, необхідно знати, що згідно з українським законодавством за незаконне застосування комп’ютерного ПЗ передбачені такі види відповідальності, як цивільно-правова, адміністративна та кримінальна.
Посада: Асоційований консультант (АСР) Департаменту аудиту і міжнародного оподаткування. Досвід роботи 14 років.
Спеціалізація: Оцінка ефективності системи внутрішнього контролю компанії, розробка і постановка внутрішніх бізнес-процесів, супровід різних проектів в сфері трансфертного ціноутворення.

