Опубліковано: 12.12.2019

Оновлено: 22.01.2021

9a3cfdf2b5ed3c77856e3312a81a312c

З 2013 р. в Україні аграрні компанії, чия діяльність має на увазі проведення контрольованих операцій, законодавці зобов’язали розраховувати оподатковуваний дохід, відповідно до принципу «витягнутої руки».

Це означає – при наявності між компаніями особливого співробітництва описаний нюанс не може змінювати фінансовий результат контрольованих операцій. Якщо такий вплив все ж існує, платнику податків доведеться вказати прибуток, нараховану за умови відсутності впливу.

Як правильно підготувати документи агробізнесу по ТЦО?

Відомості, зазначені в документах ТЦУ, повинні пояснювати відповідність умов контрольованих операцій принципом «витягнутої руки». Зробити це можна, ініціювавши порівняльний економічний аналіз. Скористатися фахівці рекомендують одним з п’яти ефективних підходів ТЦО.

  1. Метод порівняльної оцінки неконтрольованої вартості.
  2. Методика ціни перепродажу.
  3. Витрати плюс.
  4. Визначення чистого доходу.
  5. Розподіл прибутку.

Метод порівняльної оцінки неконтрольованої вартості вважається найпопулярнішим і пріоритетним варіантом при проведенні економічного аналізу. Необхідно порівняти ціни, зазначені в контрольованій операції, і ціни порівнянних неконтрольованих (НКО). Порівнянними називають операції, що проводяться між учасниками угоди в аналогічних умовах, і не характеризуються відмінностями, які можуть змінити підсумок НКО.

a499ff13f84f75242f8259d7d9297e35.i1200x895x686
regnum picture 1551781259155081 normal

Якщо товар з біржовим котируванням експортується або імпортується, аграріям рекомендують застосувати метод порівняльної оцінки цін, поставивши їх діапазон з орієнтиром на біржові котирування за декаду до здійснення контрольованої операції.

Продукція, що проходить по біржовому котируванню, зафіксована в Постанові КМУ, зареєстровано 8 серпня 2016 р. Товари в документі розподілені за кодами УКТЗЕД. Тобто перш ніж вибирати методику аналізу ТЦО, важливо вивчити список.

Застосування біржових котирувань для обліку ТЦО в угодах, що стосуються сировинної продукції, не є новим. Це – рекомендація Організації економічного співробітництва і розвитку, що проходить по BEPS. Такі правила діють у багатьох країнах, наприклад, в Латинській Америці. Однак іноземці частіше використовують додаткову методику ТЦО.

Різниця полягає в котируванні цін за кордоном, відповідно до похідних фінансових інструментів, опціонів і ф’ючерсів. У більшості випадків ф’ючерси купують не для реальної поставки продукції, а щоб спекулювати на ринку. Тоді поставка товару за вартістю ф’ючерсу не провадиться. У нашому випадку необхідно порівняти дві ціни:

  • вартість ф’ючерсу;
  • вартість проведеної українською компанією контрольованої операції.

Проблеми агробізнесу при застосуванні біржових котирувань

Коли агробізнесмен застосовує біржові котирування, викладені на сайтах світових бірж, складно визначити котирування так, щоб базовий актив був порівняний з фізичними параметрами продукції КО, а умови ф’ючерсу відповідали умовам КО. Без внесення коригувань не обійтися. Нелегко позбутися і від різниць фізичних характеристик товарів, від яких залежить ефективність проведення порівняльного аналізу цін. Наприклад, коли мова йде про зміну якості товару. Якщо ви є одним з представників агробізнесу в Україні, за підготовкою документів по ТЦУ можете звернутися до наших досвідчених фахівців. Ми підкажемо, як уникнути спірних ситуацій з податківцями і вирішимо будь-проблемне питання.

 

 

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ