Опубліковано: 26.09.2019

Оновлено: 18.03.2020

58113f605e7362223777ab13899a07df

Угода про відступлення права вимоги укладають деякі підприємства. У тексті документа йдеться про первинного кредитора, який поступається своїми правами. До них відносять і право вимагати повернення боргу у боржника.

Відповідно до пп. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 ПК України, відступом права вимоги називають процедуру, ініційовану кредитором, яка має на увазі передачу прав вимоги заборгованості третьої особи новому кредитору. Причому важливо попередньо або пізніше компенсувати вартість боргу кредитору. Хоча трапляються випадки, коли компенсація не є обов’язковою.

У ст. 512-513 ЦК України зазначено, що особа, яка надала кошти в борг, може замінювати іншу особу. Угода укладається в такому ж форматі, як і угода, яка спричинила за собою появу зобов’язання, право вимоги за яким надаються наступному кредитору.

540a26ab
AdobeStock 86552786

В законі від 16.07.1999 р, зареєстрованому під номером 996, а саме ст. 1, описано поняття господарської операції. Господарська операція – подія, в результаті якої змінився склад активів і зобов’язань, зазнав змін власний капітал організації. Ведення бухгалтерського обліку засноване на наявності первинних документів. Кожну господарську операцію фіксують в облікових реєстрах. Бухгалтер відстежує, щоб інформація відображалася в документах звітного періоду, коли відбулися відповідні зміни.

7th July 6 1920x1200

Операції визнаються контрольованими, якщо виконуються умови:

  • офіційний дохід підприємства за рік вище 150 мільйонів грн. (Без урахування непрямих податкових відрахувань);
  • господарські операції платника податків з контрагентом налічують більше 10 мільйонів грн. за рік.

Якщо мова йде про господарську операцію для трансфертного ціноутворення, до неї відносять дії, угоди, (не важливо, оформлені документи або такі відсутні), які визначають на підприємство за допомогою податку на прибуток.

Виручка реалізується, якщо покупець прийняв ризик і вигоду, які передаються йому при наданні права володіти товаром або іншим видом активу. Також важливо, щоб компанія отримувала від угоди економічну вигоду.

Тепер розглянемо вплив операцій з відступлення права вимоги на підприємство. Дійсно, такий вплив є, за рахунок податку на прибуток об’єкта господарської діяльності. Відповідно подібні операції називають контрольованими.

В якій послідовності складати звіт про контрольованих операціях

В якій послідовності складати звіт про контрольованих операціях, оприлюднено в наказі Мінфіну України, зареєстрованому 18.01.2016 в розділі 8. У документ повинні входити всі відомості про контрольованих операціях, які провела компанія в звітний період. Їх відображають у первинних документах. У звіт також включають код назви операції. Орієнтуватися слід на додаток 3 до Порядку 4, п. 7. Якщо проведена операція, яка не увійшла в цей Порядок, вписують 036.

 

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ