Опубліковано: 31.10.2019

Оновлено: 18.08.2020

1 525527a689ae0525527a689b1e

Щоб грамотно і точно розрахувати рентабельність конкретної контрольованої операції, слід використовувати алгоритм, який відображає її економічну суть і формат витрат або сформованих доходів.

Доцільність поділу доходів і витрат

У НК України вказаний список показників рентабельності, які використовують для визначення, чи відповідають умови операції методиці «витягнутої руки» чи ні. Принцип враховує валовий показник, значення собівартості, рентабельність активів, капіталу, операційних витрат. Не варто забувати про чисту рентабельності і аналогічний показник, що відноситься до витрат.

Фактори, які впливають на вибір формату рентабельності:

  • діяльність, якою займається сторона контрольованих операцій;
  • функціональний, ризиковий розподіл і що стосується активів учасників операцій;
  • економічна необхідність в обраному показнику;
  • опосередкованість показника щодо витрат і доходів, що виникли при співпраці відповідних осіб під час проведення контрольованих операцій.

Складнощі з визначенням рентабельності контрольованих операцій виникають, якщо компанія:

 • займається декількома видами діяльності;
 • є дистриб’ютором;
 • виробником товару;
 • провайдером;
 • ліцензіатом.

Тоді рекомендується звертати увагу на сегменти фінпоказників. Допоможуть розібратися в тонкощах Рекомендації ОЕСР. У документах представлений методологічний матеріал, який може виявитися ефективним. На те, що Рекомендації ОЕСР можна використовувати, вказує ДФСУ в законі від 15 серпня 2017 р. зареєстрованому під номером 1615/6 / 99-99-15-02-02-15 / ПК.

У Рекомендаціях ОЕСР підтверджується, що спочатку слід відокремити доходи і витрати, що мають пряме відношення до контрольованих операціях. Наприклад, виручка, витрати на транспортування товарів, забезпечення реклами, курсові різниці.

Решту видів доходів ділять, залежно від ключів розподілу. Вони включають показник зростаючих продажів, число співробітників, які були залучені до роботи, час, який знадобився для виконання функцій. Передувати прийняттю рішень, які «ключі» потрібно вибрати, покликаний ретельний економічний і фінансовий аналіз.

5468902 xxl general 1024x683

Особливості розрахунку рентабельності при здійсненні операцій в різні звітні періоди і місяці

Якщо контрольовані операції виконувалися в одному або декількох місцях, які входять в один звітний рік, рекомендується обчислювати рентабельність з урахуванням дохідної і витратної частин, які з’явилися у відповідному періоді.

Причому розподіл непрямих витрат і доходів має на увазі такий же підхід. «Ключ» фіксується, в залежності від значень відповідних періодів. Це можливо, якщо підприємство веде аналітичний і бухоблік.

Якщо продукцію купили в один звітний період, а реалізували в наступному, бажано врахувати доходи і витрати, отримані в результаті купівлі й продажу товарів за 2 роки.

article thumbnail 5b8cd61d83d67
21733109 10214087476878407 1930062632 n diFUkfA

Визначення рентабельності, якщо досліджувана сторона – нерезидент

Досліджуваної стороною, відповідно до положення 39.3.2.7 Податкового Кодексу України, виступає сторона:

 • до якої застосувати методику можна найефективніше;
 • якщо порівняти кілька операцій;
 • присутні порівнянні учасники;
 • на компанію покладено прості функції щодо забезпечення контрольованих операцій, до мінімуму знижені ризики, у власності підприємства відсутні НМА, які могли б сильно вплинути на рентабельність;
 • на компанію оформлені документи, за якими реально відновити фінансову інформацію, необхідну для розрахунку рентабельності.

Краще не вибирати досліджуваною стороною нерезидента, для грамотних обчислень навряд чи вистачить відомостей.

Що кажуть податкові служби

Практика перевірок показала, що бізнесменам варто самостійно ознайомитися з методологією ДФС, проводити аналіз записок-роз’яснень, відповіді, одержувані від податківців ІПК, судову практику. Неприпустимо обходити стороною поділ доходів і витрат та обчислювати рентабельність, орієнтуючись н фінансові показники. Підприємцям варто задуматися над тим, щоб докласти максимум зусиль для досліджень суті та умов, відповідно до яких здійснюються контрольовані операції. Сюди входять функціональний аналіз для визначення досліджуваного боку, фіксація методу ТЦУ і виду рентабельності, збір відомостей і використання «ключа поділу» стосовно доходів і витрат. Останній етап – складання документів з відображенням аналізу і розрахунку рентабельності.

 

 

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ