Опубліковано: 31.08.2021

Оновлено: 08.12.2021

Особливості та правила оформлення аудиторського файлу (SAF-T UA) регламентовані в такому нормативно-правовому акті, як Наказ Міністерства фінансів України № 561 від 15 вересня 2020 року, який набрав чинності в цьому році 27 серпня. Чого ж очікувати платникам податків? Більш детально у цій статті. 

Згідно з нормативно-правовим актом, уже з 27 серпня під час перевірок податковими органами великі платники податків мають представляти SAF-T UA на запит. 

Що таке аудиторський файл або SAF-T UA?

Отже, SAF-T – це документ стандартизованої форми, який відображається у XML. Цей файл містить у собі експортовану з вихідної бази обліку інформацію про наявність чи відсутність та стан активів, особистого капіталу та особистих зобов’язань, а також інформація, що характеризує змінення у фінансово-господарському положенні суб’єкта за конкретний проміжок часу. 

У свою ж чергу, SAF-T UA – це один з різновидів вище зазначеного файлу, який діє на території України.

З чого складається SAF-T UA? 

Особливу увагу необхідно приділити структурі аудиторського файлу. Отже, до SAF-T UA відноситься наступне:

 • загальна інформація про великого платника податку;
 • довідники про платника податку та його діяльність;
 • бухгалтерські записи у розрізі конкретної однієї господарської угоди з конкретизацією вже виконаної угоди;
 • інформація про документальне забезпечення інформації бухгалтерського обліку;
 • фактичні обсяги придбаних цінностей матеріального характеру, праці та послуг, їхньої кількості та ціни;
 • отримані або перераховані грошові кошти;
 • господарські угоди, які були проведені з матеріальними цінностями, що мають бути запущені у процес використання;
 • господарські угоди, що безпосередньо мають відношення до нематеріальних активів;
 • інформація, що зазначена у бухгалтерській документації та інших первинних нормативних актах, які містять у собі інформацію про особливості господарської угоди, які не відносяться до попередніх підприємств;
 • податкові різниці.

Особливості подання аудиторського файлу 

У Наказі № 561 зазначено, що великі платники податків після отримання запиту від податкових органів зобов’язані пред’явити аудиторський файл протягом 2-х робочих діб. 

Крім того, нормативно-правовий акт також встановлює, що великий платник податку зобов’язаний встановити спеціальне програмне забезпечення, що надасть змогу правильно сформувати SAF-T UA. Одночасно контролюючий орган також зобов’язаний мати відповідне програмне забезпечення, яке зможе приймати аудиторські файли та оприлюднювати інформацію на офіційному сайті. 

Проте Наказ №561 – це тільки одна з частин щодо запровадження роботи електронного аудиту. Так Мінфін України оприлюднило для обговорення новий законопроект.

Що передбачає цей проект? 

У першу чергу, запропоновано ввести з 1 січня 2025 року обов’язок великим платникам податків щорічно подавати SAF-T UA, а всім іншим платникам ПДВ доведеться подавати документ з 1 січня 2027 року. За неподання та порушення правил і порядку оформлення SAF-T UA українським законодавством передбачено штрафи у наступних розмірах:

 • 100 мінімальних заробітних плат (600 тис. грн станом на 2021 рік) – для великих платників податків;
 • 10 мінімальних заробітних плат (60 тис. грн станом на 2021 рік) – для платників ПДВ, крім самозайнятих осіб.

Цікаво, що така система вже активно працює по всьому світу. Наприклад, SAF-T уже запроваджений у таких європейських країнах як Португалія, Люксембург, Франція, Австрія, Польща, Литва, Норвегія.

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ