Опубліковано: 14.11.2019

Оновлено: 18.08.2020

AdobeStock 90491239

Контроль за ТЦО в Україні збільшується з кожним роком. Це підтверджує зростаюче число судових суперечок, більшість з яких присвячено донарахуванню податків.

Перша взаємодія ТЦО з фіскальним органом здійснюється під час передачі останньому документів. Якщо ви отримали такий запит, прислухайтеся до рекомендацій, які допоможуть захистити свої інтереси в суперечках і успішно пройти перевірки.

Коли можна отримати запит про документації по ТЦО і за який підзвітний період?

У статті 39 ПКУ зазначено – фіскальний орган має право скласти запит до 1 жовтня року, який слідує за роком, коли була здійснена контрольована операція. Число річних періодів, за якими проходять документи, законом не обмежується. Контролююча установа може запросити документи за всі періоди, коли зареєстровані контрольовані операції.

a4cafb3f3766f662d1d573fa723b67b6

Перелік документів за запитом

Фіскальний орган здійснює три види контролю ТЦО, і мова не тільки про моніторинг контрольованих операцій:

  • контроль опитування, згідно з питань ТЦО;
  • перевірки, які стосуються дотримання принципу «витягнутої руки».

Податковий орган аналізує інформацію про операції та результати діяльності підприємця. Джерелами відомостей є такі документи:

  • звіти, що описують контрольовані операції;
  • податкові декларації;
  • фінзвітність.

Визначивши операції, де існує підвищений ризик порушення принципу «витягнутої руки», аудитори приступають до ретельної перевірки. Якщо підприємцю вислали запит про передачу документів, значить, податківці виявили такий ризик і хочуть зрозуміти, потрібно призначати повноцінну перевірку чи ні.

Notary office Faasen
Where to Sign SMALL 1

Чи можна не надавати документи на запит?

Не має значення, подав платник податків документи за запитом чи ні – податківці можуть провести перевірку щодо додержання принципу «витягнутої руки» в будь-якому випадку. Відмовившись вислати документацію, ви тільки підтвердите рішення податківців про необхідність аудиту.

У ПКУ також вказані штрафи за відмову в наданні звітів та декларацій, якщо в справі вони є суттєвими. Згідно із законом, у підприємця є 30 календарних днів для підготовки фінзвітності.

Якщо готові не всі документи, краще подати якусь частину. В майбутньому від податкового органу, швидше за все ви отримаєте додатковий запит на решту паперів. Автоматично для підготовки решти матеріалів нараховується ще 30 календарних днів.

Цікаво, що юристи також не радять поспішати і подавати відразу всі розрахунки. Йдеться про обчисленнях в програмі Excel.

Особливості складання відповіді на запит про передачу додаткових даних

Додатковий запит становить фіскальний орган, коли подані вперше відомості не містять всієї необхідної інформації. У запиті вказують такі пункти: конкретні питання, зафіксовані в полі Обгрунтування; вимоги про передачу конкретних паперів по ТЦО. Обгрунтування є слабкими місцями, які можуть послужити причиною для донарахування податкових внесків. Досвідченим фахівцям під силу по заданих питань припустити, яким моментам буде присвячена підвищена увага податківців. Це допоможе сформулювати правові позиції, які використовуються в захисті від можливих донарахувань. Варто пам’ятати, що запитувати будь-які документи, що контролює установа, не має права. У ПКУ вказано чіткий список паперів, який може бути включений в заявку. Поставтеся до запиту про надання документації ТЦО серйозно. Дотримуйтесь наданих законом термінів, щоб адекватно оцінити ризики і визначити ефективні варіанти для їх зменшення.

 

 

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ