Опубліковано: 13.04.2021

Оновлено: 14.02.2024

Відповідно до вимог ст. 39 Податкового кодексу, абсолютно всі платники податків, які у 2022 році здійснювали контрольовані операції, повинні подати Звіт про контрольовані операції до ДПС до першого жовтня нинішнього року. Отже, платникам податків першочергово потрібно розібратися в ряді питань, які ми й обговоримо сьогодні.

Ознаки платників податків, які підпадають під контроль за трансфертним ціноутворенням

  1. Річний дохід платника податків від усіх видів діяльності у 2022 році, який визначений правилами бух. обліку, повинен бути не меншим за 150 000 000 грн за вирахуванням непрямих податків, тобто підсумовуємо показники:
  • чистий дохід від реалізації продукції;
  • інші операційні доходи;
  • прибуток від участі в капіталі;
  • інші фінансові доходи;
  • інші доходи.

Підприємствам, у яких за минулий рік були курсові різниці від перерахунку фінансів в іноземній валюті й інших монетарних статей про операційну діяльність, варто не забувати, що прибуток від операційної та неопераційної курсової різниці береться до уваги для обчислення річного доходу (150 000 000 грн).

2. Сума господарських операцій платника податків за 2022 рік з кожним контрагентом, який вказаний у ст. 39 ПКУ, має бути не меншою, ніж 10 000 000 грн, за вирахуванням непрямих податків.

Щоб визначити кількість контрольованих операцій у розрізі контрагентів береться до уваги загальна вартість господарських операцій як з реалізації, так і з купівлі товарів/послуг з окремими контрагентами, а також усі інші операції (виплата відсотків по кредиту, оплата роялті та ін.). Операції, які виступають господарськими для цілей трансфертного ціноутворення, вказані у ст. 39 ПКУ.

Виявляючи вартісний критерій контрольованих операцій (10 000 000 грн) з контрагентами за минулий рік, платники податків з упевненістю можуть вважати, що обсяг дивідендів у грошовому еквіваленті, які нараховуються/сплачуються ними на користь нерезидентів у 2022 році, не виступають контрольованими операціями та не беруться до уваги при виявленні даного вартісного критерію.

Більш того, щоб визначити кількість контрольованих операцій з контрагентом, не беруться до уваги курсові різниці від перерахунку фінансів в іноземній валюті та інших монетарних статей щодо операційної діяльності.

Важливо!

Щоб господарські операції платника податків були визнані контрольованими, потрібно мати два вартісних критерії — річний дохід та обсяг операцій з контрагентами. Крім того, вони повинні бути виконані одночасно.

3. Контрагент платника податків та господарська операція повинні відповідати будь-яким критеріям, зазначеним у ст. 39 ПКУ.

Це такі критерії:

  • контрагент-нерезидент виступає пов’язаною особою з платником податків;
  • зовнішньоекономічна господарська операція платника податків щодо реалізації/або купівлі товарів (послуг) виконувалася за участю комісіонера-нерезидента;
  • контрагент-нерезидент, зареєстрований у державі, яка перебувала серед переліку держав, що відповідають критеріям, встановленим у ст. 39 ПКУ, або контрагент-нерезидент виступає резидентом даних держав;
  • контрагент-нерезидент зареєстрований в організаційно-правовій формі, що входить до Переліку організаційно-правових форм нерезидентів, що не сплачують податок на прибуток, у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, і не виступають податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи;
  • господарські операції (внутрішньогосподарські розрахунки), які здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом у нашій країні.

Звіт про контрольовані операції повинні подавати всі платники податків, прибуток яких за рік від будь-якої діяльності склав понад 150 000 000 грн і кількість господарських операцій з будь-якими контрагентами-нерезидентами, прописаними у ст. 39 ПКУ — понад 10 000 000 грн. Також це стосується постійних представництв нерезидентів, кількість операцій яких минулого року понад 10 000 000 грн.

Форма, згідно з якою подається Звіт про контрольовані операції за минулий рік

Форма звіту, власне, як і порядок його становлення, затверджується наказом Міністерства Фінансів України № 8. Даний звіт повинен бути наданий тільки в електронній формі за допомогою засобів електронного зв’язку відповідно до Закону про електронний документообіг та електронний цифровий підпис.

Іншої процедури, припустимо, у паперовій формі, ПКУ та порядок його складання не передбачається. Форма, згідно з якою подається Звіт про контрольовані операції, затверджена Наказом Міністерства фінансів України №242 від 10.06.2019 року. 

Хто подає звіт?

Подавати Звіт про контрольовані операції зобов’язані ті платники податків, які здійснили за звітний період такі контрольовані операції.

Надавати Документацію з трансфертного ціноутворення вам буде потрібно при запиті податкової служби. ТЦУ-Документація — це пакет матеріалів, який формується за операціями, визначеними як «контрольовані». Порядок визначення контрольованих операцій ми надали вище.

Однак це не всі вимоги для подачі ТЦУ-Документації. Якщо ваші операції не є контрольованими, але підпадають під визначення п. п. 140.5.4-140.5.6 ПКУ, ви все одно будете зобов’язані подати Документацію на запит податкової інспекції. Під таке визначення підпадають операції імпорту, а з 23 травня 2020 року й експорту з наступними контрагентами:

  • З країн, віднесених до низькоподаткових юрисдикцій. Даний перелік країн був затверджений Постановою №1045.
  • З країн, в яких здійснено реєстрацію за особливою організаційно-правовою формою, яка вказує на те, що контрагенти мають право не сплачувати податок на дохід або корпоративний податок. Перелік усіх організаційно-правових форм закріплений у Постанові №480.

Порядок складання звіту

В якій послідовності складати звіт про контрольовані операції, оприлюднено в наказі Мінфіну України, зареєстрованому 18.01.2016 у розділі 8. До документа повинні входити всі відомості про контрольовані операції, які провела компанія у звітний період. Їх зображають у первинних документах. У звіт також включають код назви операції. Орієнтуватися слід на додаток 3 до Порядку 4, п. 7. Якщо проведена операція, яка не увійшла до цього Порядку, вписують 036.

Помилки при складанні звіту

Технічні помилки, які допускають платники податків:

  1. Пункт із зазначенням повного імені особи. Фіксується ім’я, що збігається з тим, яке написано в угоді, та інформацією, що проходить у митних деклараціях (МД), накладних, у графі 23 доповнення, яке присутнє в декларації з Податку на прибуток.
  2. Код країни вказує на державу, де отримав реєстрацію нерезидент. Код повинен відповідати класифікації країн світу. Класифікація датується 30 грудня 2013 року. Затверджено документ Держслужбою статистики України під номером 426 під назвою «Про затвердження Статистичної класифікації країн світу».
  3. Якщо потрібно внести відомості до пункту Код ознаки взаємодії особи (за винятком кодувань 512-515 і 517-518), слід внести дані в Доповнення з найменуванням «Інформація про взаємодію декількох осіб».
  4. В осередок 3, що визначає тип предмета проведеної операції, вписують код типу предмета операції. Дізнатися код можна в додатку 4. Якщо ви реалізуєте товар, вибирайте код 201. Нематеріальні активи описує 202. Про цінні папери йдеться в коді 203. Надаючи послуги, необхідно вибирати 204. Банківська послуга вимагає вказати 205, а інші види фінансових послуг — 206. Якщо виконуєте роботу — впишіть 207. Коли нерезидент інвестує в поточну діяльність постійного представництва України, фіксуйте 208.

З найпоширеніших помилок — до послуг відносять дії особи зі сплати роялті, які правильно відображати в коді 202. Не варто плутати фінансові та банківські послуги (205-206) з операціями 204.

  1. Якщо в осередку 3 (предмет операції) вказано код 204 (надання послуги), в осередку 6 важливо заповнити код, який визначає сферу діяльності.
  2. Якщо у графі 3 зафіксований код 201, у клітинку 5 вписують код, відповідний товару зовнішньоекономічної діяльності.
  3. Графа 9 повинна містити дані не про самого себе, а про сторону нерезидента. Наприклад, якщо проведена операція купівлі-продажу товару за кордон, у графі 9 фіксують покупця у вигляді коду 118. При імпорті продукції фіксується продавець під кодом 17.
  4. Фінансові операції та взяття кредиту передбачають зображення ставки у відсотковому співвідношенні в осередку 16.
  5. Результат, зазначений у графі 20 доповнення, яке додається до звіту, повинен збігатися з осередком 4, зафіксованим у звіті, що показує контрольовані операції.
  6. Правильне заповнення інформації в осередку 24 про сторону, дії якої підлягають аналізу.

Терміни подачі звіту

У 2023 році подається Звіт про контрольовані операції. Цей документ направляється до податкової разом з Повідомленням про участь у міжнародній групі компаній.

Головне питання — коли ж подавати всі необхідні документи до податкової служби?

Терміни подачі закінчуються 1 жовтня в році, який слідує за звітним роком. Таким чином, платники податків зобов’язані подати до 1 жовтня 2023 року Звіт про контрольовані операції та Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2022 рік.

Приклад звіту

Форма заповнення Звіту регулюється таким нормативно-правовим актом, як наказ Міністерства фінансів № 8 від 18.01.2016 року зі змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства фінансів № 242 від 10.06.2019 року.

Згідно з цим документом Звіт складається з трьох частин: заголовної, основної та додатку й інформація з додатком. Обов’язковою вимогою є мова оформлення — українська.

Нижче ми залишимо приклади бланків, які складені відповідно до українського законодавства.

Бланк звіту про контрольовані операції

Завантажити в Excel

Бланк звіту про контрольовані операції

Відомості про контрольовані операції

Завантажити в PDF

Бланк звіту про контрольовані операції

Відомості про контрольовані операції

Штраф за неподання звіту

У 2023 році прожитковий мінімум працездатної особи складає 2 684 гривня. Саме від цього показника залежить і розмір штрафів за неподання Звіту про контрольовані операції.

Таким чином, за ненадання Звіту про контрольовані операції платнику податків загрожує штраф у розмірі 300 прожиткових мінімумів, що становить 805 200 гривень. Також за несвоєчасне подання Звіту передбачено покарання — за кожен прострочений день 1 прожитковий мінімум. Однак ця сума не повинна бути більше, ніж 300 прожиткових мінімумів, тобто штраф становить від 2 684 до 805 200 гривень.

Замовте безкоштовний аналіз
Вашої Документації по ТЦУ